صفحه اصلی > دسترسی سریع  > دستیار پژوهشی 

 

فراخوان جذب دستيار پژوهشي 1400( مرحله دوم )

 

 برنامه «جذب دستیار پژوهش»، برنامه ویژه پژوهشی برای پذیرش فارغ‌التحصیلان برتر علوم پزشکی در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت جهت گذراندن طرح نیروی انسانی و یا دوره سربازی است. اهداف اصلی این برنامه عبارتند از:

1)      توسعه علم و فناوری در حوزه سلامت

2)      تأمین منابع انسانی مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی

3)      تشویق فارغ‌التحصیلان برتر علوم پزشکی

4)      کاهش روند مهاجرت نخبگان حوزه سلامت

این برنامه به دو شکل زیر اجرا می‌شود:


الف-دستیاران پژوهش(طرح نیروی انسانی): مخصوص مشمولان خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان (طرح نیروی انسانی)

 

معرفی برنامه دستیاران پژوهش (طرح نیروی انسانی)

·            معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس توافق به عمل آمده با معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان در نظر دارد سالیانه 100 نفر از فارغ‌التحصیلان برجسته گروه پزشکی را با عنوان «دستیاران پژوهشی» در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت جذب نماید تا خدمات مربوط به قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان خود را به عنوان محقق در این مراکز سپری کنندسهمیه سالانه برنامه «جذب دستیاران پژوهشی» حداکثر 30 پزشک عمومی (خانم مجرد یا متأهل) و 70 دندانپزشک عمومی (خانم/ آقا) یا داروساز عمومی (خانم/ آقا) است.

 

شرایط داوطلب

شرایط لازم متقاضیان جهت گذراندن دوره طرح در مراکز تحقیقاتی به شرح زیر است:

1)       معدل 17 یا بالاتر

2)       حداقل یک مقاله منتشر شده و نمایه شده در ( ISI ،Web of Science،  PubMed  یا MEDLINE) به عنوان نویسنده اول یا مسؤول یا حداقل دو مقاله منتشر شده و نمایه شده در نمایه نامه های فوق(بدون شرط نفر اول یا نویسنده مسئوول)

تبصره 1: پرونده افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های تیپ 1(تهران، شهید بهشتی، ایران، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرمان، اهواز) با معدل 16، واجد شرط 2 و با سوابق تحقیقاتی برجسته نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

تبصره 2:نحوه توزیع بر اساس رتبه‌بندی مراکز تحقیقاتی در ارزشیابی سالیانه که توسط معاونت تحقیقات و فناوری انجام می‌شود، صورت می‌گیرد.

 مراحل پذیرش

1)      ثبت‌نام و ارسال مدارک لازم متقاضی از طریق سایت http://rap.hbi.ir

2)      بررسی مدارک متقاضی توسط مسؤول برنامه در معاونت تحقیقات و فناوری (زمان‌بندی: حداقل یک روز و حداکثر یک هفته)

3)      درصورت احراز شرایط متقاضی، ارسال معرفی نامه توسط معاونت تحقیقات و فناوری به اداره کل دفتر منابع انسانی وزارت بهداشت (زمان‌بندی: حداقل یک روز و حداکثر یک هفته)

          

ب- ب- دستیاران پژوهش سرباز: مخصوص مشمولین خدمت نظام وظیفه

 

معرفی برنامه دستیاران پژوهش سرباز

             معاونت تحقیقات و فناوری بر اساس توافق با دفتر ثبت‌نام پیام‌آوران بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سالیانه 200 نفر از فارغ‌التحصیلان برجسته گروه پزشکی را با عنوان «دستیاران پژوهشی سرباز» در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت جذب می‌کند تا دوره نظام وظیفه خود را در این مراکز سپری کنند.

 

   شرایط داوطلب

1)      مشمولان خدمت سربازی واجد هر سه شرط زیر می‌توانند در برنامه «دستیار پژوهش سرباز» ثبت‌نام کنند:

2)      فارغ التحصیلان پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی عمومی،  PhD در رشته‌های علوم پزشکی و کارشناسی ارشد علوم پایه

3)      معدل ۱۶ یا بالاتر

4)      چاپ حداقل یک مقاله نمایه شده در نمایه‌ نامه‌های ISI (Web of science) یا PubMed (MEDLINE) و یا Scopus

 

 مراحل پذیرش

1)      در ابتدا لازم است افراد متقاضی در سامانه متمرکز ثبت‌نام پیام‌آوران بهداشت در آدرس http://tips.behdasht.gov.ir  ثبت‌نام کنند.

2)      در مرحله بعد، به منظور تعیین واجد شرایط بودن، افراد متقاضی در برنامه «جذب دستیاران پژوهش» در آدرس http://rap.hbi.ir   ثبت‌نام کنند.

3)      افراد واجد شرایط لازم است برگه آماده به خدمت را طبق شرایط مندرج در سامانه متمرکز ثبت‌نام پیام‌آوران بهداشت دریافت کرده باشند.

4)      بررسی مدارک متقاضی توسط مسؤول برنامه در معاونت تحقیقات و فناوری (زمان‌بندی: حداقل یک روز و حداکثر یک هفته)

5)      درصورت احراز شرایط متقاضی، ارسال معرفی نامه توسط معاونت تحقیقات و فناوری به دفتر ثبت‌نام پیام‌آوران بهداشت (زمان‌بندی: هر دو ماه یک‌بار و حداکثر یک هفته قبل از تاریخ اعزام)

 

  نامه معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص جذب دستیار پژوهشی