صفحه اصلی > شوراها و کمیته ها > کمیته تحقیقات دانشجویی 

در نمودار زیر روند چاپ مقالات علمی کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در دوازده سال اخیر مشاهده می شود. آمار سال 1393 تا مهر ماه درج شده است.

 


کلیه دانشجویان، فارغ التحصیلان و اعضای هیئت علمی محترم که در بازه زمانی تاریخ سی آبان 1391 تا الان در کمیته تحقیقات دانشجویی فعالیت موثر داشتند ولی بازخورد مناسبی دریافت نکردند  و یا معتقدند حقی از آن ها ضایع شده هر چه سریعتر با آدرس ایمیل mohammad.esmaeil.sh@gmail.com تماس حاصل نمایند.


 براساس اطلاعیه سایت اسکوپوس، نشریات زیر از اسکوپوس خارج شده اند:

British Journal of Education and Science (ISSN 0309-1114) - never in Scopus

Academic Journal of Cancer Research (ISSN 1995-8943 / 2221-3422) - discontinued   

Advances in Environmental Biology (ISSN 1995-0756 / 1998-1066) - discontinued 

Advances in Natural and Applied Sciences (ISSN 1995-0772 /1998-1090) - discontinued 

American-Eurasian Journal of Sustainable Agriculture (ISSN 1995-0748 / 1998-1074) - discontinued 

Australian Journal of Basic and Applied Sciences (ISSN 1991-8178 / 309-8414) - discontinued 

Global Journal of Pharmacology (ISSN 1992-0075 / 2221-3449) - discontinued           

Global Veterinaria (ISSN 1992-6197 / 1999-8163) - discontinued            

Journal of Applied Sciences Research (ISSN 1816-157X / 1819-544X) - discontinued 

Life Science Journal (ISSN: 1097-8135 /2372-613X) - discontinued

Middle East Journal of Scientific Research (ISSN 1990-9233 / 1999-8147) - discontinued        

World Applied Sciences Journal (ISSN 1818-4952 / 1991-6426) - discontinued           

World Journal of Medical Sciences (ISSN 1817-3055 / 1990-4061) - discontinued


   نحوه آدرس دهی صحیح در مقالات (در تمامی مقالات منتج از طرح های تحقیقاتی مصوب کمیته تحقیقات دانشجویی باید به عنوان آدرس نویسنده اول یا مسئول درج شود):

مقالات انگلیسی:

 Student Research Committee, Hormozgan University of Medical Sciences, Bandar Abbas, Iran.

مقالات فارسی:

 کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.


 با توجه به سئوالات زیادی که دانشجویان واجد شرایط استعداد های درخشان در مقطع کارشناسی می پرسیدند. لذا شیوه نامه امتیاز دهی آیین نامه ادامه تحصیل استعداد های درخشان پس از استعلام از مرکزEDC دانشگاه در سایت کمیته تحقیقات دانشجویی قرار گرفت. دانشجویان عزیز می توانند از طریق منوی بالای صفحه گزینه " شیوه نامه امتیاز دهی دانشجویان کارشناسی" را انتخاب کنند و به صفحه مورد نظر مراجعه نمایند. با تشکر از خانم دکتر بوشهری، رئیس محترم EDC که در تهیه شیوه نامه کمک موثری نمودند.


  دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور محترم روز گذشته خواستار برخورد جدی با پدیده پایان نامه فروشی و خطاهای علمی شد. بر این اساس دستگاه های مسئول (اعم از دانشگاه ها و غیره) موظف به برخورد با متخلفینی که در خرید یا فروش پایان نامه، طرح های تحقیقاتی، مقالات علمی و غیره می باشند. همچنین دستور برای برخورد جدی تر با پدیده سرقت های علمی (Plagiarism) نیز صادر شده است. به طور کلی هرگونه رد و بدل شدن پول بابت ارائه مشاوره علمی، مشاوره آماری، مشاوره نگارش مقاله و پروپوزال، آموزش روش تحقیق، آموزش هر چیز دیگر، اضافه کردن اسم و غیره تخلف محسوب می شود و با هر دو طرف معامله برخورد جدی به عمل خواهد آمد.

شایان ذکر است که با برخورد با تخلف های علمی، علاوه بر پیگیری انضباطی (از طریق کمیته انضباطی) به صورت قضایی نیز قابل پیگیری است.

 


 به همت جناب آقای مهندس تهمتن، سرپرست پردیس خودگردان، فایل راهنمای جستجو در منابع دیجیتال (جستجوی مقالات) تدوین و گردآوری شد.

 

 مدتیست در کشور پدیده ای پیدا شده به اسم چاپ مقالات در کوتاه ترین زمان ممکن. این مسئله از جوانب مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است. برخی مجلات با دریافت مبالغ مختلف، اقدام به چاپ مقالات می کنند. اما در این میان فرصتی را برای متقلبین فراهم آمده به این صورت که برای مجلات چاپی معتبر، سایت های جعلی بسازند تا با دریافت مبلغی هنگفت، مقالات محققین را در ژورنال های تقلبی چاپ نمایند. با توجه به سرعت رشد این پدیده، آگاهی از نام کامل چنین مجلاتی هیچگاه ممکن نیست. اما در حال حاضر با تلاش آقای Jeffrey Beall لیستی از مجلات تقلبی و سایت های اصلی آن ها در حال تدوین است که در زیر مشاهده می کنید (لازم به ذکر است که ژورنال های دیگری نیز در حال حاضر وجود دارند که باید در این لیست قرار بگیرند، لذا اگر نام ژورنالی اینجا نبود، لزوما دلیل بر جعلی نبودن آن نیست):

 
ژورنال تقلبی ژورنال اصلی
Afinidad Afinidad
Archives des Sciences Archives des Sciences
Bothalia Journal Bothalia – African Biodiversity & Conservation
Bradleya Bradleya
Chemical and Process Engineering Chemical and Process Engineering
Ciência e técnica Ciência e técnica vitivinícola
Emergencias Emergencias
Epistemologia Epistemologia
Scientia Guaianae Scientia Guaianae : a series on natural sciences of the Guayana region
Iheringia Série Botânica Iheringia. Série botânica
Interciencia Association Interciencia
Jokull Journal Jökull
Nationalpark Berchtesgaden Forschungsbericht Nationalpark Berchtesgaden: Forschungsberichte
Nationalpark-Forschung in der Schweiz Nationalpark-Forschung in der Schweiz
Nautilus Journal The Nautilus
Mitteilungen Klosterneuburg Mitteilungen Klosterneuburg
Pensee La Pensée
Research-Technology Management (Res Tech Manag) Research-Technology Management (RTM)
Sylwan (English ed.) Sylwan
TERAPEVTICHESKII ARKHIV Terapevticheskiĭ arkhiv
VITAE-REVISTA DE LA FACULTAD DE QUIMICA FARMACEUTICA Vitae, la revista de la Facultad de Química Farmacéutica
Wulfenia, Wulfenia

Wulfenia

 


 به همت خانم محدثه یونسی افضل، دبیر دانشکده پزشکی، فایل راهنمای نوشتن طرح تحقیقاتی (پروپوزال) اصلاح شد.

جهت دریافت آن می توانید از منوی سایت استفاده کنید.
 
 

معرفی سرپرستان کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده ها:
 
سرپرست دانشگاه: خانم فلاحی
 
پیراپزشکی، مامایی و پرستاری: خانم دکتر کرمستجی
 
پیراپزشکی: آقای افضلی
 
پزشکی: آقای تهمتن
 
دندانپزشکی: دکتر افسا
 
پردیس خودگردان: مهندس ایمان تهمتن
 
بهداشت: آقای فقیه
 

 
برای آگاهی از روند معمول تصویب طرح ها به این صفحه مراجعه کنید.
 
تمامی درخواست های خود را (اعم از درخواست های پیگیری، صدور گواهی و غیره) صرفا از طریق آدرس ایمیل strc.hums@gmail.com مطرح نمایید.
 

 
آغاز سال تحصیلی جدید و ورود دانشجویان جدید را به دانشگاه تبریک عرض می کنیم.
 

مفتخریم به اطلاع برسانیم کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان موفق به کسب رتبه سوم کمیته های تحقیقات دانشجویی دانشگاه های تیپ دو کشور در نوزدهمین جشنواره رازی گردید.
 
این موفقیت را به همه دانشجویان، پشتیبانان، و فعالین کمیته تحقیقات دانشجویی تبریک عرض می نماییم.

  نکات بسیار مهم

  • دانشجویان عزیز توجه فرمایند که تمامی افرادی که قرارداد طرح تحقیقاتی را امضا می نمایند، باید پیش از فارغ التحصیلی، اتمام پروژه و تبدیل آن به مقاله را تضمین کنند، در غیر اینصورت در هنگام تسویه حساب با مشکل مواجه خواهند شد.  دقت فرمایید که جهت فارغ التحصیلی، حداقل باید پذیرش (Acceptance) مقاله در ژورنال های معتبر (مورد تایید کمیسیون نشریات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) ارائه گردد.
  • بنابر بند قبلی و با توجه به مشکلات پیش آمده در سال گذشته، قانونی جدید توسط شورای پژوهشی دانشگاه تصویب گردید که بر اساس آن،  تمامی دانشجویانی که به عنوان مجری مسئول، قرارداد را امضا می کنند، بایستی بیش از دو ترم به تحصیلشان باقی مانده باشد. بنابراین دانشجویان سال آخر نمی توانند قرارداد انجام طرح تحقیقاتی را امضا نمایند. این بدین معناست که همچنان می توانند مجری اول طرح های تحقیقاتی باشند، ولی امضای قرارداد را باید به دانشجوی واجد شرایط، و یا استاد راهنمای مربوطه بسپارند. بدیهی است هزینه تصویب شده به شخصی پرداخت می شود که قرارداد را امضا می نماید و باید پیش از فارغ التحصیلی، بند قبل را رعایت کرده باشد.
  • دانشجویان عزیز دقت فرمایند، در صورتی که در موعد های مقرر، گزارش های پیشرفت و پایانی و مقاله خود را تحویل ندهند، قوانین برای دانشجویان بعدی سخت تر خواهد شد. دقت فرمایید که در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها بر اساس تجربیات گذشته، امضای قرارداد با دانشجویان را ممنوع کرده اند. لذا شایسته است جهت جلوگیری از به وجود آمدن این مسئله، به انجام تعهدات خود در موعد مقرر پایبند باشیم.
  •  بدیهی است که طرح های تحقیقاتی که در کمیته تحقیقات دانشجویی تصویب می شوند، پس از انتشار (هر نوع انتشار، اعم از خلاصه مقالات ارائه شده در کنگره های داخلی و خارجی، چاپ در مجلات، کتاب و سایر موارد) باید حداقل دارای یک افیلیشن صحیح از کمیته تحقیقات دانشجویی باشند (در صورتی که تنها مرکز تحقیقاتی تصویب کننده، کمیته تحقیقات دانشجویی باشد، افیلیشن صحیح باید برای نویسنده مسئول و یا نویسنده اول قرار بگیرد). این مسئله سال هاست در تمامی دانشگاه هایی که بررسی کرده ایم لحاظ می شود. دقت فرمایید که از اعطای تشویقی مقاله، و پرداخت سایر اقساط به افرادی که این مسئله را رعایت ننمایند جلوگیری خواهد شد و این مسئله از طریق مراجع ذی ربط قابل پیگیری خواهد بود.
  • در صورت پذیرش خلاصه مقاله به صورت پوستر و یا سخنرانی در کنگره ها، دانشجو باید خود بلیط تهیه نماید و پس از تکمیل مدارک، بلیط و درخواست خود را به کمیته تحقیقات دانشجویی ارائه دهند. کمیته تحقیقات دانشجویی صرفا متعهد به پیگیری هزینه افرادی خواهد بود که ارائه دهنده خلاصه مقاله باشند، افیلیشن صحیح کمیته تحقیقات دانشجویی را در کتابچه کنگره وارد نموده باشند، و گواهی ارائه دهنده، فتوکپی جلد کتابچه خلاصه مقالات و فتوکپی چکیده چاپ شده را نیز ارائه دهند. همچنین به منظور بررسی درج صحیح افیلیشن، باید موقتا کتابچه و یا سی دی کنگره در اختیار کمتیه تحقیقات دانشجویی قرار گیرد. دانشجویان عزیز صرفا پس از تکمیل تمامی مدارک فوق به کمیته تحقیقات دانشجویی مراجعه نمایند. همچنین لازم است به منظور اطلاع از آخرین قوانین، قبل از سابمیت، و قبل از تهیه بلیط با ایمیل مدیر کمیته تماس حاصل فرمایید.

 


 آدرس ایمیل کمیته تحقیقات دانشجویی:

strc.hums@gmail.com

 


در نمودار فوق شاخص تولید علم (انتشار مقالات) لحاظ نشده به این علت که در آیین نامه ارزشیابی وزارت بهداشت، انتشار مقالات جزء شاخص دانشجویی به حساب نمی آید. البته تا سال 1390، مقالات منتج از پایان نامه جزء شاخص دانشجویی به حساب می آمدند که از سال 1391، این شاخص حذف گردید (که تنها در سال 1388، یک مورد مقاله چاپ شده از کمیته تحقیقات دانشجویی موجود بود). در سال 1391، کمیته تحقیقات دانشجویی موفق شد که شاخص تولید علم را نیز به طور چشمگیری نسبت به سالیان گذشته رشد دهد. درصورتی که اطلاعات کاملا مستند نسبت به شاخص تولید علم سال های گذشته به دست بیاید، نمودار مربوطه نیز در سایت درج خواهد شد.

البته در سال گذشته، تعداد مقالات چاپ شده در ژورنال های ISI نسبت به تمامی نه سال قبل در مجموع، بیشتر بوده است و به لطف خدا، تا این لحظه در سال 1392، این روند ادامه داشته است.